500 METRE DERYA’YI KORUR MU? – HABERLER

Çocuklar da ölür, kadınlar da! İstismar da yaşanır, taciz ve tecavüz de, eziyet de! Bu şiddetin önüne geçmek mümkünken ve geçmiyorken, bugün adımız Alanya’da Halime olur! Yarın Şanlıurfa’da Fadime, bir diğer gün ise Ankara’da Şule, İstanbul’da Derya, Çorum’da 3 yaşındaki minik Rüzgar olur! Günler geçer, isimler değişir ancak hedef yine kadın, yine bir çocuk olur!
Boşanma aşamasında olduğu 20 yıllık eşi Derya Elbasan’ı sokak ortasında darp edip işte bu hale getirmişti. Derya’nın ölmemesinin sebebi ise boşanmak üzere olduğu eşinin elinde bulunan silahının o an şans eseri tutukluk yapması olmuştu.
Derya’yı bu hale getiren o sanığa iyi hal indirimi uygulandı. Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığa önce, ‘eşi kasten yaralama’ suçundan 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Ardından ise sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. ‘Tehdit’ ve ‘alenen hakaret’ suçlarından ise suçları işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat kararı verildi. Kararla birlikte tahliye edilen sanığın, Derya Elbasan’ın konutuna 500 metreden fazla yaklaşmaması kararlaştırıldı. Karara tepki gösteren Elbasan “Mahkemenin iyi hal kararını kendime hakaret olarak sayıyorum” diyerek isyan etti.