TEST YAP, VAKA YAKALA! Çok test yapmak neden önemli? – HABERLER

Dünyada Covid-19 salgınında toplam vaka sayısı iki milyonu geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı da 160 bini aştı. En çok vaka görülen ülke 750 bin ile ABD olurken onu yaklaşık 200 bin vakayla İspanya, 175 bin vakayla İtalya ve yaklaşık 100 bin vakayla Almanya izliyor.
Fakat açıklanan vaka sayıları yapılan Covid-19 testlerine dayandığı için bugün kesin olarak en çok hangi ülkelerin salgından daha çok etkilendiğini söylemek mümkün değil. Mesela 1 milyonda sadece 35 kişinin test edildiği Hindistan’da toplam ‘gerçek’ vaka sayısının 2 binlerde olduğunu düşünmek pek gerçekçi değil.
Almanya, ABD ve İzlanda gibi ülkeler ne kadar fazla test yapılırsa Covid-19 salgınının o kadar kolay kontrol edilebileceği sonucuna vararak test sayısını ciddi oranda artırdı.
Peki, en çok Covid-19 vakasının tespit edildiği ülkelerde ne kadar test yapıldı?
Yanıtı işte bu tabloda: Açıklanan Covid-19 vakaları, yapılan test sayısıyla doğru orantılı. Buna göre 1 milyon 300 binden fazla test yapılan ABD’de vaka sayısı 245 bine ulaştı. Salgının ilk haftalarında ABD’de Covid-19 test kitlerinin piyasada ülke nüfusuna kıyasla yetersiz kalması ve mevcut testlerin pahalılığı, vakaların ülkede ulaştığı nokta konusunda yeterince bilgi vermede eksik kalıyordu. Daha sonra test sayısını hızlı bir şekilde artıran ABD, günlük açıkladığı vaka sayısında çok büyük bir artış kaydetti.

2020-04-20 19:45:00 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN