SOLUNUM CİHAZI KRİZİ Çavuşoğlu: ‘Şirketler fırsatçılık yapıyor’ – HABERLER

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, cuma günkü açıklamasında ‘satın aldıkları suni solunum cihazlarının Türkiye’de tutulduğunu belirterek, solunum cihazlarını almayı şu ana kadar başaramadıklarını’ söylemişti. El Mundo gazetesine göre söz konusu cihazlar Çin’den alınan yedek parçalarla birlikte bir İspanya firması adına Türkiye’de üretildi. Açıklamasında Türkiye’den içinde solunum cihazı hariç maske ve diğer sağlık malzemelerinin olduğu bir uçağın geldiğini belirten Arancha Gonzales Laya, “Türk hükümeti bunun kendi hastaları için daha öncelikli olduğunu düşünüyor. Ama Türk hükümeti aynı zamanda bu malzemelerin önümüzdeki günlerde bize ulaşacağına dair garanti verdi” dedi.
Öte yandan Ciudadanos (Vatandaş) Partisi Genel Sekreteri Marina Bravo da yaptığı açıklamada, solunum cihazlarının hayati önemde olduğunu ve İspanyol hükümetin bu cihazlardan vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını belirtti. Yanı sıra İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’de son günlerde değişen durumdan ötürü solunum cihazlarının henüz alınmadığı, bu cihazların alınamaması halinde üretici firmanın İspanya’ya geri ödeme yapmak zorunda olduğu belirtildi.
İspanya ile yaşanan solunum cihazı krizine ilişkin açıklama yapan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şirketlerin Sağlık Bakanlığı’ndan izin almadan sözleşme yaptığını ve devleti zor duruma soktuklarını dile getirdi. İspanya’nın Castilla y La Mancha ve Navarra özerk yönetimleri, önceki haftalarda bir Türk şirketinden 3 milyon euro karşılığında 150 adet solunum cihazı satın alması, ancak koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında cihazların İspanya’ya gönderilememesi noktasında açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi: “İspanya’da bazı otonom bölgeleri var. Bunlar devletin dışında bizdeki bazı firmalarla sözleşme imzalamışlar. Daha sonra bunları merkezi hükümet bize iletti. Biz karşılayabileceklerimizi gönderdik ama bazılarını o günlerde bizde yeterli sayıda olmadığı için karşılayamadık. Mesela bu solunum cihazlarının ihracatı Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabi. Bunları gönderemedik. Bu sefer otonom bölgelerdeki yöneticiler ve basın, ‘Türkiye bizim mallarımıza el koydu’ diye haber yaptılar. Ondan dolayı iş büyüdü. Burada bizdeki şirketler de fırsatçılık yapıyor. İhraç ederse daha fazla para kazanıyor. Ve izne tabi olmasına rağmen izin almadan sözleşmeyi yapıyor, sonra onları bizim üstümüze salıyor. Baskı yaptırıyor. Kurnazlık yapıyorlar. Çok yanlış yapıyorlar. Bu sefer de veremeyince ‘Türkiye vermedi’ oluyor. Bizi de zor durumda bırakıyor. Versen, bizde ürün yetersizliği olacak. Sorun bundan kaynaklandı. Federal hükümetin bunda suçu yok.”

2020-04-06 14:57:05 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN