SALGININ MERKEZ ÜSSÜ: ABD Kurbanlar toplu mezarlara gömülüyor – HABERLER

Koronavirüs pandemisinin merkez ülkesi haline gelen ABD’de, New York eyaletindeki vaka sayısı, ABD dışındaki tüm ülkeleri geçti. Küresel kapitalizmin simgesi New York şehrinde sayısı 7 bini geçen kurbanların Hart Adası’nda toplu mezarlara gömülmesine başlandı.
ABD Başkanı Donald Trump’tan gereken tıbbi yardımları alamadıkları için yetkililerin feryat ettiği New York eyaletinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşanların sayısı son 24 saatte 10 binden fazla artarak 161 bini, bu yüzden ölenlerin sayısı 7 bini geçti. Ve toplu mezarların kazılarak cenazelerin defnedildiği ortaya çıktı. Kovid-19’un geçen yıl sonunda ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’de resmi rakamlara göre vaka sayısı 81 bin 907, ölü sayısı 3336’da kaldı, ölümlerin 2500’den fazlası kaynak şehir konumundaki Vuhan’da gerçekleşti.
Son olarak insansız hava araçları (İHA), New York şehrinin Bronx bölgesinde eski kimsesizler ve yoksullar mezarlığının bulunduğu Hart Adası’nı havadan görüntüledi. Bu görüntülerde beyaz koruyucu giysiler içindeki işçiler, cenazeleri merdivenle inmek suretiyle büyük bir çukura yan yana yerleştiriyor. Toprağa verilenlerin kimliğiyle ilgili henüz açıklama yapılmadı, ama koronavirüs nedeniyle öldükleri düşünülüyor. Aralarında kimsesiz ve yoksulların olup olmadığına dair bilgilendirme yapılmadı. Hart Adası Mezarlığı’nda daha önce haftada bir yapılan gömü işlemleri, resmi açıklamalara göre haftada beş güne çıkarıldı. Normal zamanlarda mezarları mahkumlar kazıyordu, ama pandemi nedeniyle bu işin taşeron şirketlere devredildiği öğrenildi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, hafta başındaki açıklamasında, bazı cenazeleri kriz atlatılana dek geçici defnetmek gerekebileceğini, bunun Hart Adası’nda yapılabileceğini söylemişti.

2020-04-10 19:15:00 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN