KORONA BAHANESİYLE ‘KATLİAM’ Türkiye’nin Maldivleri Salda’da neler oluyor? – HABERLER

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan, 1’inci Derece Doğal SİT Alanı olan Salda Gölü için “Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü’nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Koronavirüs önlemleri kapsamında ziyarete kapanan Salda Gölü’nde dün ise Millet Bahçesi çalışmaları kapsamında hafriyat kamyonları çalışmaya başlamıştı.
CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü’nün beyaz kumlarının iş makineleriyle taşınmaya başlama görüntülerinin kendilerine ulaştığını belirterek, “Kamyonlarla, iş makineleriyle girdiğiniz o beyaz kumlar, tarihi 3.7 milyar yıl öncesine dayanan, canlı organizmalar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarayın ‘Millet Bahçesi’ emrini yerine getirmek için cinayet işliyor” diyerek tepki göstermişti. Doğal SİT alanı statüsü taşıyan alandan kum alınamayacağını ve hafriyat işlemi yapılamayacağını belirten Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kuruma şu sözlerle seslendi: “Geçen sene Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edeceğinizi söylediğiniz alanda, bugün kamyon ve kepçelerle binlerce canlının yaşam alanına saldırılıyor. Sayın Bakan ya sizi kandırıyorlar ya da siz bu milleti kandırıyorsunuz. Salda siz inşaat yapasınız diye değil, Korona virüsü tedbirleri gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Virüs sonrasında, yurttaşları bu manzarayla mı karşılamak istiyorsunuz? Çıplak ayakla dahi basılmaması gereken o beyaz kumları, kamyon ve kepçeler kirletiyor, binlerce yılda oluşan doğal ve özel kıyıları geri dönülmez şekilde yok ediyorsunuz. Derhal bu rezaleti durdurup, sorumluluklarınızı yerine getirin.”
Salda skandalına ilişkin bir son dakika açıklaması yayınlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, söz konusu inşaat alanına makineli araçların girmesi nedeniyle soruşturma başlatıldığını ve sorumluların görevlerinden uzaklaştırıldığını belirtti. Açıklamada, bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağı, çalışmaların çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürütüleceği belirtildi. Öte yandan, ‘sorumlu olan personellerin de görevlerinden uzaklaştırıldığı’ açıklandı.
TOKİ’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır. Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir. Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet gösterilmemiştir. Yüklenici firma hakkında kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir. Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”

2020-04-14 17:30:01 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN