GAZETECİ HRANT DİNK'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ – HABERLER

Önce bir silah sesi duyuldu. Güvercinler havalandı. Namlunun ucundaki hedef gazeteci Hrant Dink ensesinden ve kafasından aldığı kurşunlala olay yerinde hayatını kaybetti.

Hrant Dink’in genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi önünde hükümlü Ogün Samast’ın silahından çıkan kurşunlarla öldürülmesinin üzerinden tam 13 yıl geçti.

19 Ocak 2007 tarihinde bir gazeteci katledildi. Dink’in katlinin ardından ise altı delik ayakkabısı kaldı.

Unutulmayacak olan tek şey Hrant Dink ve delik ayakkabısı değildi. Dink’in katliamının ardından, cinayetin faili Samast’ın emniyetteki görüntüleri ortaya çıkmıştı ki, katledilen bir gazetecinin ardından failine söylenen “Aslanım benim” ifadesi de akıllardan hiç silinmedi.

Dink’in öldürülmesinin üzerinden 13 yıl geçti ancak cinayetle ilgili dava hâlâ sürüyor. Hâlâ İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 77 sanıklı davada aralarında emniyet, istihbarat ve kamu görevlilerinin de olduğu dönemin yetkilileri yargılanıyor.

Son olarak Haziran ayında birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolma ihtimali nedeniyle Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel’in de arasında bulunduğu 9 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verildi.
Farklı dava ve soruşturmaların birleştirilmesiyle birlikte şu anda davada 77 sanık yargılanıyor. Hazırlanan son iddianamede Dink cinayetinden FETÖ ve Gülen yapılanması sorumlu tutuluyor. Aralarında emniyet, istihbarat ve kamu görevlilerinin de olduğu dördü tutuklu, 77 sanığın yargılandığı dava 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Davanın 103’üncü duruşması ise 18-20 Şubat tarihleri arasında görülecek.

2020-01-20 07:00:06 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya