DÜNDEN BUGÜNE MAHMUZLAR Gözler Salı günü yapılacak toplantıda – HABERLER

Alanya kıyı erozyonu ve çözümlerini konuşuyor. Mahmuz kıyılarımızı kurtarır mı? Kurtarmaz da erozyonu mu hızlandırır? Bu soruların cevaplarını aramamızın gerektiği şu günlerde dünden bugüne mahmuz açıklamalarını sizler için derledik.
Alanya Belediyesi mahmuz projesi için düğmeye bastı. Mahmuzların betonlarının dökülmeye başlandığı basın ve kamuoyu ile paylaşıldı. Öte yandan projenin yapılan ilk lansmanında proje mimarı olarak Akdeniz Teknik Kıyı Yapıları şirketinden Mustafa Özdemir gösterildi. Alanya plajlarına T tipi mahmuzları öneren rapor ise Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Aksel ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dikici tarafından hazırlandı.
Mahmuzların betonlarının dökülmeye başlanması üzerine Dim TV düğmeye bastı ve konuya ilişkin uzman görüşlerine başvurdu. ALKÜ tarafından hazırlanan raporu ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden akademisyenlerle paylaşan ve görüş talep eden Dim TV “Mahmuz yapılmamalı” yanıtını aldı.
ALKÜ’nün Alanya Keykubat Plajı Kızı Erozyonunun İncelenmesi Projesi Raporu’nu değerlendiren Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Dr. Işıkhan Güler, Prof. Dr. Ayşen Ergin, Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, yanı sıra Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Yalçın Yüksel’in Yeni Alanya’ya sunduğu özel ve ortak görüşlerinin sonuç bölümünde “Raporun eksik yanlarını 3 ana madde altında inceleyebiliriz. İlk olarak rüzgar-dalga çalışmalarının eksik olduğu kanaatindeyiz. İkincisi modelleme çalışmalarının daha dikkatli yapılması gerektiğini öngörmekteyiz. Üçüncüsü yapısal tercihlerin doğru olabilmesi adına Türkiye ve dünya örneklerinin iyi incelenmesini öneririz. Değerlendirmelerimiz doğrultusunda T tipi mahmuz projesi Alanya sahillerinde asla düşünülmemesi gereken bir modeldir. Sonuç olarak değerlendirmelerimiz kapsamında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaların yeniden değerlendirilmesinin gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır. T tipi mahmuz yapılarının Alanya Keykubat plajı için kıyı erozyonunu hızlandıracağı ve geri dönülmez hasarlara yol açacağı öngörülmektedir” ifadeleri yer aldı. ODTÜ’lü akademisyenlerden Işıkhan Güler Dim TV Ana Haber’e de bağlandı. Ekranlardan seslenerek “Mahmuzdan vazgeçin” dedi.
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROFESÖR NİHAT DİPOVA NE DEDİ?
Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden, aynı zamanda ODTÜ mezunu olan Prof. Dr. Nihat Dipova da mahmuz projesine ilişkin görüşünü Yeni Alanya’ya sundu. Dipova’nın ana başlıklar altında sunduğu değerlendirme ise şu şekilde:
– Alanya Limanı-Dim Çayı ağzı arasında bir erozyon olduğu belirgindir. En önemli sebep de Dim Barajı’nın sediman kaynağını azaltmasıdır. Bu bağlamda tüm sahil için çözüm üretilmelidir. Yalnızca batı kesimine ve tek seçenek olarak T mahmuz çözülmüş olması soruna köklü çözüm getirmez.
– Sediman kaynağının azalması ve erozyona karşı direncin azalması durumunda kıyı koruma yapıları gündeme gelebilir. Literatürde birden fazla kıyı koruma seçeneği mevcuttur. Ancak raporda yalnızca “I” ve “T” mahmuz seçenekleri karşılaştırılmıştır.
– Hazırlanan raporda T mahmuz içine sediman girişi mümkün olmayacağı için yapay yoldan doldurulması gerekeceği ifade edilmiştir. Halihazırda kıyı daralmış ve sediman azalmış iken bu yapay besleme nereden yapılacaktır?
– Raporda mahmuzların betonarme kazıklarla oluşturulmasından bahsedilmektedir. Ancak bunun ayrıntısına yer verilmemektedir.

2020-02-07 16:13:27 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya