BAŞKAN TOKLU'DAN DSİ ÇIKARMASI – HABERLER

Tosmur sahillerinde yaşanan felaketin ardından felaketin asıl sorumlusu olarak gösterilen DSİ kanadından tepki geldi. Yapılan açıklamada plajda bulunan tesislere ve işletmelere işaret edildi. Felaketin sorumlusu olarak işletmeler gösterildi.

Açıklamayı felaketin ardından düğmeye basan AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu duyurdu. Toklu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
DSİ Bölge müdürü Hayrullah Coşkun ve bölge müdür yardımcılarımız ile yaptığımız görüşmelerde geçtiğimiz günlerde Alanya’da yaşanan sel felaketi ve tosmur bölgesinde gerçekleşen olay ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki günlerde DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak dere islahları ve dere temizlikleri üzerine görüşmemizi gerçekleştirdik.
Tosmur bölgesinde gerçekleşen olay ile ilgili;
Alanya, Dim Çayı üzerinde Yap İşlet Devret (YİP) kapsamında inşa edilerek 2009 yılında işletmeye açılan Dim Barajı ve HES tesisi Enerji, Sulama ve İçme Suyu amacıyla planlanmış olup hali hazırda Enerji ve Sulamaya hizmet vermektedir. Tesis enerji için kurulu gücü 38,25 MW, 122,89 GWh/yıl olarak faaliyet göstermektedir.

“Basında yer alan haberlerde şiddetli yağış sırasında baraj kapaklarının açılması neticesinde su debisinin yükseldiği denize aktığı bölgedeki kum ve çöp yığınları nedeniyle suyun yön değiştirerek Tosmur’da kumsalın yarısının yok olduğu” belirtilmektedir.

Dim Barajı’ndan DSİ tarafından sulama sezonu haricinde düzenli olarak doğal hayatı koruma suyu dışında su bırakılmamaktadır. Kış döneminde yatakta mevcut can suyunun haricinde barajın enerji amacı olması nedeniyle işletmede olan ve özel şirket marifetiyle işletilen HES tesisi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan Yıllık İşletme Programı çerçevesinde üretim yaparak dere yatağına su bırakmaktadır.

Dim çayının denize ulaştığı noktada ise işletmede olan tesislerin müdahalesi sonucu denize doğrudan dökülmesi gereken su bu yönlendirmenin neticesinde yön değiştirerek akmıştır. Haberlerde yer aldığı gibi kum ve çöp yığınlarından kaynaklı bir durum söz konusu değildir.

2020-01-14 15:16:47 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN