‘AYRIMCILIK YAPMAYIN’ İran’dan IMF’ye kredi uyarısı – HABERLER

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, salgınla mücadele etmek için talep ettikleri 5 milyar dolarlık acil durum fonunu vermesi konusunda IMF’ye uyarıda bulundu. ‘Ayrımcılık yapılmasın’ çağrısında bulunan Ruhani, “Bu zor durumda görevlerini yerine getirmezlerse, dünya onları farklı bir şekilde yargılayacak” dedi.
Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Uluslararası Para Fonu’na yaptıkları 5 milyar dolarlık acil durum fonu çağrısını bir kez daha dile getirdi. Devlet televizyonunda yayınlanan kabine toplantısında konuşan Ruhani, “Uluslararası kurumlara, görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuyorum. Biz IMF’nin bir üyesiyiz” dedi. ‘Ayrımcılığa’ karşı uyarıda bulunan Ruhani, “Eğer borç verme konusunda İran’la diğer ülkeler arasında bir ayrımcılık yapılacaksa, bunu ne biz ne de dünya kamuoyu müsamaha gösterir. Bu zor durumda görevlerini yerine getirmezlerse, dünya onları farklı bir şekilde yargılayacak” ifadelerini kullandı.
Ruhani, ABD’nin uyguladığı yaptırımları da ‘ekonomik ve medikal terörizm’ olarak niteledi. Yaptırımların salgınla mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyleyen Ruhani, “ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nün, ülkelerin hastalıkla mücadelesinin engellenmemesine dair 2005’te yayımlanan sözleşmesini ihlal ediyor. Bu mesele, şu ana kadar ekonomik terörist olan Beyaz Saray’ın sağlık konusunda da terörist olduğuna dair tarihe kaydedilecek” dedi.
İran’da salgın nedeniyle şimdiye kadar 4 bin 3 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı da 62 bin 589’a ulaştı.

2020-04-08 16:45:05 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN