82 GÜNDE 381 BİN VAKA Dünya Sağlık Örgütü: ‘Hızlandı’ – HABERLER

Dünya Sağlık Örgütü yeni tip koronavirüs pandemisinin hızlandığını duyurdu. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus bugün yaptığı açıklamada, ilk bildirilen Kovid-19 vakasından 67 gün sonra 100 bin vakaya ulaşıldığını, 200 bin vakaya ulaşılmasının bundan 11 gün sonra gerçekleştiğini, 300 bin vakaya ise bundan sadece 4 gün sonra ulaşıldığını açıkladı.
Pandeminin hız kazandığını belirten Ghebreyesus yine de “gidişatı değiştirme”nin mümkün olduğunu söyledi. DSÖ Başkanı bunun için tüm ülkeleri titizlikle test yapmaya, temas kontrolü stratejisini sürdürmeye çağırdı.
İnsanlardan evlerinde oturmalarını ve sosyal mesafeyi korumalarını istemenin virüsün yayılmasını önlemede önemli olduğunu söyleyen DSÖ Başkanı ancak bunların yalnızca “savunma önlemleri” olduğunu söyledi. Ghebreyesus “Kazanmak için virüse agresif ve hedeflenmiş taktiklerle saldırmalıyız: Her şüpheli vakayı test etmek, her doğrulanmış vakayı izole etmek ve bakımını yapmak, izlemek ve tüm yakın teması karantinaya almak” diye konuştu.
Dünya genelinde çok sayıda sağlık çalışanının enfekte olmasının endişe verici olduğunu vurgulayan DSÖ Başkanı, bunun sebebinin sağlık çalışanlarının kişisel korunmaları için yetersiz malzeme olduğunu söyledi. Ghebreyesus DSÖ’nün bu konuda bir çalışma yaptığını belirtti. DSÖ Başkanı bu hafta G20 liderlerinden koruyucu ekipmanın üretimini artırma, ihracatına yönelik yasakları kaldırma ve dağıtımının ihtiyaca yönelik olarak adil biçimde yapılması için ortak çalışma yapmalarını isteyeceğini söyledi.

2020-03-24 15:07:07 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN