TURİZMCİYE ‘SAHTE ALTIN’ DARBESİ – HABERLER

Alanya’nın en büyük gelir kaynaklarının başında gelen turizme bir darbe de sahte altınla vuruldu. İki kuyumcu dükkanından 20 kilo sahte altın çıkması tüm Türkiye’de en çok konuşulan konuların başını çekti. Altında sahtecilik, Danimarkalı bir çiftin mağduriyeti ile ortaya çıktı. Alanya’nın lokomotif sektörlerinden biri olan kuyumculukta yaşanan bu olay büyük tepki çekti. Turizmde sektör temsilcileri ve oda başkanları durumu turizme darbe olarak değerlendirdi. Alanya Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu kişi esnaf değil, tescilli dolandırıcı” derken, Esnaf Odası Başkanı Nuri Demir ise, “Savunulacak bir tarafı yok, en ağır ceza verilmeli. Ha adam öldürmüş, ha turizmi öldürmüş aynı şey” ifadelerini kullandı. Alanya Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşoğlu, sahte altın satmaya çalışan esnafa yönelik tepkisini belirtirken, “Söz konusu kişi zaten dolandırıcılık konusunda tescilli, kendisini ben de daha önce uyardım, yaptığı tek şey üçkağıtçılık, sahtecilik. Bu ilk olayı değil, birkaç yıldır sürdürdüğü bir durum, savcılıkta da daha öncesinde dosyası var. Öncesinde yine bir turiste, 18 ayar üç adet altın zincir yapacağını söyleyip, ardından sahte altın vererek dolandırdığı biliniyor. Bu kişinin işi kuyumculuk değil, sahtecilik, dolandırıcılık, özellikle de turistlere sahte altın satma konusunda tescilli biri. Alanya genelinde kuyumcularımızda bir sorun yok, bu adam özelinde münferit bir olay. Biz zaten sürekli uyarılarımızı da yapıyoruz, güvenilir olmayan toptancılardan alım yapmayın diyoruz, emin olmadığınız kuyumculardan altın almayın diyoruz. Sayın Başsavcımız da bu kişinin daha önce de vukuatları olduğunu biliyor. Zamanında biz kendisinden şikayetçi olduk, dükkanı kapatıldı ama sonrasında başka bir isimle bu işe devam ettiğini öğrendik. Kuyumculuk bu adamın tamamen paravanı. Bu işlerden tamamen men edilmesi lazım” dedi.

Danimarkalı bir aileye sahte altın satılmasıyla ilgili konuşan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, “Bu tür olayları hiçbir zaman tasvip etmiyoruz. Sadece kuyumcuların değil, hiçbir esnafın bu şekilde sahtekarlığa başvurmaması lazım. Çünkü turistin seneye de Alanya’yı tercih etmesi için Alanya’dan memnun ayrılması lazım, kazıklanmaması, fahiş fiyat uygulanmaması, dolandırılmaması lazım. İmitasyon malları turist sahte olduğunu bile bile alıyor zaten. Ama altın şaka götürmez bir konu, çok pahalı bir maden, turist bu dolandırıcılığın farkına vardığı anda yüzlerce turistin buraya gelmemesine neden olur. Bu tür olaylar turizme darbedir, en ağır ceza verilmelidir. Bu kişi ve diğerleri bir daha böyle bir şeye kalkışmaya cesaret edememelidir. Dolandırıcılık yapanın hiçbir zaman yanında durmayız, her zaman karşısındayız. Bu olay bütün kuyumcuları zan altında bırakır ve ekmeklerine zehir sürmüş olur. Güvenilirliği sarstı. Biz bunu asla savunamayız, ha adam öldürmüş ha turizmi öldürmüş, hiçbir farkı yok gözümüzde” dedi.

2019-06-10 13:56:05 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya