TELEFERİK BİLMECESİ DEVAM EDİYOR – HABERLER

Günlerdir Alanya’nın gündeminde olan Alanya teleferik fiyatlarıyla ilgili Alanya’da yaşayan vatandaşlara ‘Teleferik 10 lira’ uygulaması başlamış olsa da kararın fiyat tarifesinde yer almaması ve resmi bir açıklama yapılamaması tepkilere yol açmaya devam ediyor. Küresel Gazeteciler Konseyi Kurucu Genel Başkanı ve Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e de yönlendirdiği mesajında “Alanya teleferikte ‘Alanya Yerli’ tarifesi resmen başladı. Şimdiye kadar neden yoktu? İlla manşete mi çıkmanız gerekiyordu? Yine söylüyorum; ‘Alanyalıya indirim var’ diyerek 28 liralık soygununuza göz yumacak değiliz. Peşindeyiz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında ayrımcılığa neden olacağı ifade edilen uygulama ile ilgili CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, “Alanya’da ikamet edene 10 lira, ilçe dışından gelen Türk vatandaşına 28 lira uygulamasına kesinlikle karşıyım. Ben 10 liraya binerken, mesela Gazipaşa’dan gelen misafirim 28 liraya binecek, bu doğru bir uygulama değil” diyerek, uygulamanın yanlış olduğunu belirtti. Başkan Karadağ, “Bu çok büyük bir ayrımcılık. Belediye encümeninde alınan kararlarla ilgili de şeffaflık olması gerekiyor. Katılımcı bir belediyecilik anlayışı ile alınan kararlar basınla, kamuoyu ile paylaşılmalı. Bu kararın paylaşılmaması doğru bir yaklaşım değil. Ben tek fiyat olması taraftarıyım. Fiyatlar belirlenirken kamuyu zarara uğratıcı ve popülist bir tavırda bulunmak doğru değil. Yatırımcı firma ile yapılan sözleşmede fiyatlarla ilgili hüküm nedir bilemiyoruz ama Türk vatandaşlarına fiyat uygulamasında tek fiyat geçerli olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Incoming temsilcilerinden Suat Çavuşoğlu da teleferik fiyatları hakkında çifte standart uygulandığına dikkati çekerek, fiyatların herkes için aynı olması gerektiğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu, “Saçma sapan alınmış bir karar. Resmi bir açıklama yapılmış değil. Zannediyorum ki yakın zamanda hem Teleferik A.Ş.’den hem de Alanya Belediyesi’nden bu karar açıklanır. Ama burada çifte standart var. Çifte standardın olması çok kötü, bizler hiçbir zaman dışarıdan gelen veya yerli turist diye tabir ettiğimiz insanları Alanya’da yaşayan insanlardan ayırt etmiyoruz. Alınmış bu kararın yanlış olduğunu düşünüyorum. Alanyaspor’a ve ALTAV’a gidecek paraların olması gayet iyi ancak bu kadar kısa mesafede bu kadar yüksek ücretlerin alınması doğru değil. Özellikle Türk turistleri taşıyan incoming firması olarak bu durumu tasvip etmiyoruz. Hem Alanya Belediyesi hem de Teleferik A.Ş.’nin bu durumu gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Alanya Belediyesi’nin bu konuda çalışma yapmasını bekliyorum. Çünkü gerçekten pahalı bir teleferiğe sahibiz. Diğer destinasyonlardaki teleferiklerle kıyaslayınca burası en pahalı destinasyon olarak geçiyor” diye konuştu.

Tüketici Hakları Derneği Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan, Alanyalıya 10 lira fiyat uygulamasının yanlış olduğunu, herkes için aynı olması gerektiğini belirtti.

2019-07-08 13:57:16 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya