SÜLEYMANLI CEMAATİNE KURBAN ŞOKU – HABERLER

Alanya Belediyesi’nin 5 noktada verdiği ücretsiz kurban kesim hizmetinden 2390 kişi yararlandı. Bayramın 1. günü başlayan ücretsiz kesim bazı merkezlerde aynı gün sona erdi. Alanya Belediyesi’nin en büyük kesim noktası olan Çıplaklı’da 894 vatandaş hizmetten yararlandı. Payallar kesim yerinde 294, Eşgilik kesim yerinde 335, Gazipaşa Durağı’nda 281, Mahmutlar kesim yerinde ise 586 kesim yapıldı. 5 merkezde toplam 2 biz 390 kurban kesildi.
Öte yandan Antalya Valiliği emri ile Antalya ve aralarında Alanya’nın da bulunduğu ilçelerdeki Süleymanlı Cemaati yurtlarının kurban kesimi ve deri toplaması yasaklandı. Yasağın nedeninin, “Yerel seçimlerde Süleymanlıların Cumhur İttifakı adayı Menderes Türel’e oy vermemeleri” olarak yorumlandı. Yasak kararının arife günü alınması da dikkat çekilen bir başka detay oldu. Tüm hazırlıklarını tamamlamış olan Süleymanlı Cemaati yurtlarına yasak kararının arife günü tebliğ edilmesi ve kesim yaptırılmayarak deri bağışlarının toplatılmaması bütün çalışmalara darbe vurdu. Kararın tebliğ edilmesi üzerine Süleymanlılar Cemaati üyeleri yurtlar yerine ilk kez bu yıl özel kesimhanelerde kurbanlıklarını kesti. Alanya Emniyet Müdürlüğü ve Alanya Jandarma Komutanlığı da şehir merkezi ve civarı mahallelerde bulunan 18 Süleymancı yurduna bağlı kurban kesim noktalarında satış ve kesim yapılmasının ve deri toplanmasının yasaklandığını tebliğ etti. Yeni Alanya köşe yazarı olan diş hekimi Feyzi Açıkalın, konuyu Cumhuriyet Gazetesi’ndeki makalesinde değerlendirdi. “Süleymancılardan seçimlerin rövanşı mı alınıyor?” diyen Feyzi Açıkalın, devletin ilk defa Süleymancılara kurban kesim yasağı getirildiğini iddia etti. İşte Açıkalın’ın o makalesi: “Son yıllara kadar kurban derilerini, yardım toplama kanununa istinaden Türk Hava Kurumu toplamaktaydı. 1925 yılında kurulan Türk Hava Kurumu, her Türkiye Cumhuriyeti kurumu gibi işlevsiz hale getirildiği için, küçümsenmeyecek bir gelir kapısı olan kurban derisi işi artık tarikatların eline bırakılmıştı. Bu yıl devletten beklenmedik bir atak geldi. Devlet, ilçelerdeki temsilcisi diyanet ve sonrasında jandarması ile Süleymancı Cemaati’nin yurtlarında kurban kesimi işini önlemek istedi. Bu ilk kez görülüyordu. Süleymancı Cemaati’nin etkin olduğu bölgelerde, yurt adı verilen tarikat eğitim binaları Kurban Bayramlarında büyük bir salhaneye dönüşmekteydi. Bu eğitim kurumlarında vekalet adı altında, kesilen hayvanların etinden, derisinden müthiş gelir elde edilmekteydi. Ne olmuştu da, iktidar kardeşliği arasında ilk kez böyle bir çatışma yaşanmıştı? Zaten yaşanmaktaydı da, bayramın kutsallığı bir yana bırakılıp devletin keskin dişi mi gösterilmişti? Devlet yönetimine, hadi postu sermeye demeyelim, ortak olmaya kalkan başka cemaatlere de mi bu yolla mesaj gitmişti? Yoksa seçimlerin rövanşı mı alınmaktaydı? Hani şu, özellikle Antalya çevresi ve İstanbul’da Ak Parti’nin yenilgisine yol açtığı söylenen cemaate karşı? Her ne olursa olsun, biz düz faniler ne olduğunu belki sonra anlayacaktık. Post modern Türkiye’nin devletten azade bölümünde ise yine başka post savaşı, her türlü “gönderi” üstünden sürmekteydi. Kutlama, tebrik, mesaj, ilan için üretilen her türlü içeriği post sayarsak, Kurban Bayramı bu anlamda da hareketli geçti.”

2019-08-14 13:27:46 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya