‘MOĞOLİSTAN'DA TÜRK İZLERİ’ ALKÜ Rektörü Kalan dinleyicileri mest etti – HABERLER

Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Moğolistan’daki Türk İzlerini, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konferansta anlattı. Üniversitenin Türkoloji Araştırma Topluluğu tarafından organize edilen seminere, Rektör Kalan, ALKÜ Genel Sekreteri Emre Çalışkan, Alanya HEP Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hilmi Tokuş, Alanya Eski Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Türk Ocağı Başkanı Hasan Peker, üniversite öğrencileri ve akademisyenler katıldı.
Moğolistan Devlet Üniversitesi’nin Türkoloji Bölümünde geçmişte Türk Tarihi dersleri veren, Moğolistan Eski Cumhurbaşkanı Nambaryn Enkhbayar tarafından Cengiz Han onur ödülüne layık görülen Prof. Dr. Ekrem Kalan; Moğolistan’ın dünü ile bugünü hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Hun, Göktürk ve Uygur devletleri dönemindeki buluntular ve kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Kalan, Moğolistan’daki pek çok buluntu ve kazı çalışmalarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile TİKA aracılığıyla gerçekleştirildiğini söyledi.
Yaklaşık 1 saat süren konferansın ardından Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Mehmet Durdu Öner, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’a plaket takdim etti.

2019-11-27 14:46:29 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN