EMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRÜ NEREYE GİDİYOR? – HABERLER

Duayen gazeteci Mehmet Ali Dim’in hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı’da dün akşam “Alanya’da inşaat ve emlak sektörü nereye gidiyor?” sorusuna yanıt arandı. Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, Emlak Profesyonelleri Derneği Başkanı Yakup Uslu ve ALTSO Emlak Komitesi Başkanı Emrah Yeşilkaya’nın konuk olduğu programda izleyicilerden gelen sorular da yanıtlandı. Dim’in, “Alanya’da son 10-15 yılda inşaat ve emlak sektörü çok önemeli bir noktaya geldi. Sektörün sorunları ve sıkıntıları nedir?” sorusuna yanı veren Mustafa Küçüker, “En büyük sorunumuz, sektöre girişin disipline edilememesiydi. Ama artık devletimiz ciddi bir çalışma yaptı. Sektöre giriş disipline edilecek, herkes gücüne göre işlere talip olabilecek” dedi.

Emlakçılık konusunda yeni yasalar çıkarıldığını anımsatan ve nelerin değiştiğini soran Dim’e yanıt veren Emrah Yeşilkaya, “Emlak sektörünün ciddi anlamda sıkıntıları var. Her önüne gelenin emlakçılık yapması, direkt mal sahipleriyle iletişim kurarak kendine pay alamaya çalışma girişimleri oluyor. Sadece ofis açarak emlakçılık yapılmıyor. Ciddi anlamada yatırımlar yapıyoruz” dedi.

Aynı soruya yanıt veren Yakup Uslu, “Sadece Alanya değil, Türkiye çapında yapısal bozukluklar var. Karanlıkta aslan sevmek gibi. Genel olarak Alanya’daki şirketler pazarlama yapıyor. Emlak ve inşaatı birbirinden ayıramayız” dedi.

Alanya’da kış turizmin en büyük lokomotifinin inşaat ve emlak sektörü olduğunu söyleyen Mustafa Küçüker, “2018 rakamlarına göre 43 bin yabancı Alanya’da mülk sahibi olmuş. Bu rakam 2019 itibariyle 45 bine ulaşabilir. Biz hala Avrupalı bir şehiriz ama Ortadoğulu müşterilerimiz de var. Ruslar başı çekiyor” dedi.

Irak ve Ortadoğu’dan gelen yabancıların daha uygun, kelepir olarak tanımlanan daireleri tercih ettiklerini söyleyen Emrah Yeşilkaya, “Özellikle Lübnan ve Ürdün vatandaşları Avrupa ülkelerinde yaşayan Araplar Alanya’ya karşı sempati duyuyorlar. Bu insanlar Avrupa kültürüne sahipler ve Alanya’ya uyum sağlayacak kişiler. Alanya’dan konut alan Arapların büyük kısmını bunlar oluşturuyor” dedi.

Duayen gazeteci Mehmet Ali Dim’in, “2010’lu yıllarda daha inşaata başlanmadan, arsa üzerinde satış yapılıyordu. Şimdi durum nedir? Sorusuna yanıt veren Emrah Yeşilkaya: “Bizim mesleğimize karşı ihanet eden çok sayıda insan oldu. Daha sonra bu bizi çok fazla sıkıntıya soktu” derken, Mustafa Küçüker, “Sıkıntı tapu kriziyle başladı. 6 ay kadar sürdü. Güven en önemli şart. Tamamen güvene dayalı. Yabancılar kanunen de mülk edinemeyince bunu onarmak bize ciddi zaman kaybettirdi. Çoğu insan mağdur oldu” dedi.

2019-09-10 14:48:36 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya