AYŞENUR G. DAVASINDA TUTUKLAMA KARARI Alanya Adliyesi’ne teşekkür mesajı yağdı – HABERLER

Alanya’da 22 yaşındaki Ayşenur G.’nin bir mektup bırakıp intihar etmesinin ardından 14 yıl hapis cezasına çarptırılıp, Yargıtay kararıyla tahliye edilen amcasının oğlu 30 yaşındaki Selahattin S.’nin yeniden yargılanacağı dava bugün Alanya’da görüldü. Duruşmayı takibi için gelen sanatçı Haluk Levent, ise Ayşenur’un yanında olacağının sözünü verdiğini belirterek, “Ben bu işin peşini bırakmayacağım demiştim. Herkes onun çektiği acılar için ve kadınlık onuru için burada” dedi. Duruşmaya CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, İyi Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, çok sayıda avukat ve intihar eden Ayşenur’un eşi ve ailesi katıldı.

İddiaya göre, Ayşenur Güven, küçük yaşlardan itibaren amcasının oğlu sanık Selahattin S. tarafından cinsel istismar eylemlerine maruz bırakıldı ve bu durum Ayşenur’un evlenerek bir çocuk sahibi olmasından sonra da devam etti. Ayşenur, sanık Selahattin S.’nin tehdit ve cinsel saldırı eylemlerine daha fazla dayanamayınca içinde bulunduğu bu zor durumu hem eşi hem de ailesi ile paylaştı. Olayın ortaya çıkmasından tam 3 gün sonra geriye bir mektup bırakarak ve kendisini asarak yaşamına son verdi.

Ayşenur mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Ben seni çok seviyorum. Seni severek ölüyorum. Bir tek bu bana gurur veriyor. Ben bir şeytanın eline düştüm, beni tehdit, şantajla zorla neler yaptırdı. İnsan namusu için yaşar, ben senin namusunu temizleyeceğim. Boynun bükük gezmeyeceksin. Bir ömür mutlu, huzurlu olacaksın. Oğlum bir taneme iyi bak. Sev, ilgi göster. Öp, annesizliği yaşamasın. Ona çok iyi bak. Ben bir hata yaptım, sonucuna da katlanıyorum. Sensizlik, sensiz yaşayacağıma, oğlumsuz yaşayacağıma ölürüm daha iyi. Hakkını helal et, senin ve ailenin üzerimde çok hakkı var. Hepsi çok iyi insanlar, beni her şeyden, herkesten korudular, kolladılar. Seni her şeyden çok sevdim. Beni affet.”

Sanık Süleyman S., yargılama süresince suçu inkar etti ve Ayşenur’un telefon numarasının dahi olmadığını iddia etmesine rağmen yine iddiaya göre sanık tarafından son 3 yılda 1612 defa arandığı tespit edildi. Yerelde yargılamayı yürüten Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından atılı suçlar yönünden sanık Süleyman S. aleyhine 14 yıl hapis cezası verildi ve karar Antalya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylandı. Dosyanın temyiz incelemesi için Yargıtay’a gitmesinin ardından yerel mahkemede verilen ve üst yargı denetiminde onanan karar, 2’ye karşı 3 oy ile “sanık tarafından suçun işlendiğine dair şüpheden uzak kesin bir delil bulunmadığı” gerekçesi ile bozuldu ve beraat kararı verildi. Kararın ardından tahliye edilen Selahattin S., dosya davanın yeniden görülmesi için Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Selahattin S.’nin yeniden yargılandığı dava bugün Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yeniden görüldü. Duruşmaya Ayşenur Güven’in ailesi ve avukatı ile AHBAP Platformu’nun başkanı sanatçı Haluk Levent de katıldı. Duruşma öncesi Alanya Adliyesi önünde Ayşenur Güven’in annesi Emine, baba Mustafa Sezer ile görüşen Haluk Levent, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Ayşenur’un yanında olacağının sözünü verdiğini belirtti. Baba Mustafa Sezer, sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi.
Sanatçı Haluk Levent, “Ben bu işin peşini bırakmayacağım demiştim. Herkes onun çektiği acılar için ve kadınlık onuru için burada, bende buradayım. Ben şunu çok iyi biliyorum. Biz ne olursa olsun ve direneceğiz ve kazanacağız” dedi.
Duruşmaya katılan Avukat Müge Gezginci ise süreci Dim TV’ye değerlendirdi.
Ayşenur Güven’in annesi Emine ile kız kardeşi ise düşüncelerini paylaştı.
Davaya müdahil olan kadın avukatlar ise sanığın tutuklanması yönünde alınan karardan memnun olduklarını ifade ettiler.

2019-11-14 16:01:54 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN