ALANYA TELEFERİĞE İLGİNÇ FİYAT ÖNERİLERİ – HABERLER

Alanya Belediyesi, fahiş teleferik tarifesinin encümence belirlenmesine rağmen sessizliğini koruyor. Tepkiler çığ gibi büyürken, resmi açıklamanın bir türlü gelmemesi Zaytung haberlerini aratmayacak önerileri de beraberinde getirdi. TELEFERİK tepkileri bir çığ gibi yağmaya devam ederken, belediye encümenince belirlendiği öğrenilen teleferik fiyatlarına ilişkin Alanya Belediyesi sessizliğini koruyor. CHP’li Avukat Müge Gezginci’nin “Gerekirse dava açacağız” dediği teleferik fiyatlarına yönelik hala resmi bir açıklamanın yapılmaması, tepkilerin ardından Zaytung haberlerini aratmayacak önerileri de beraberinde getirdi. Arapsaçına dönen teleferik fiyat tarifesi için Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Cemal Şencan’dan ‘Askıda teleferik’ önerisi gelirken, Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp de “O zaman ben de bakkal esnafıma çağrıda bulunayım, ikametgahını getiren Alanyalıya ürünleri indirimli verelim. Alanya’da yaşamayana da 3 katı fiyat etiketi uygulayalım” dedi. İyi Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın ise konuya ilişkin Yeni Alanya’nın sorularını tek bir cümleyle yanıtladı: “Deveye sormuşlar neren eğri? Deve demiş nerem doğru ki?”

DUR (Mehmet Ali Dim+teleferik-paylaşım görsel)
Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden konuyu değerlendiren Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı, Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, Vali Karaloğlu ve Başkan Yücel’i de etiketlediği mesajında, encümen kararının turisti kazıklamanın meşrulaştırılmasına emsal oluşturduğuna dikkat çekerek “Öyleyse turist kazıklayan esnafa ceza kesemezsiniz” dedi.
Dim “Teleferikte yerliye 10 lira, yabancıya 28 lira tarifesinin anlamı şudur; turisti kazıklamak meşrudur! Esnafa turisti kazıklıyor diye ceza kesemezsiniz çünkü emsal karar var. Hem de encümen kararı” ifadelerini kullandı.

DUR (Velittin Yenialp+teleferik görsel)
Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp, belirlenen fiyat tarifesine ilişkin “Madem öyle, o zaman biz de ikametgahını getirene indirim yapalım, geriye kalanlara 3 katına satalım” diyerek uygulamanın trajikomik olduğunu ifade etti. Yenialp “Fiyat konusunda çifte standart uygulanması bizce de uygun değil. Alanya dışından gelene daha yüksek fiyat uygulanmamalı. Uygun görmüyoruz. Teleferikte çifte standart uygulanıyorsa, esnafın da fiyatlarda çifte standart uygulaması lazım. O zaman biz de esnaf olarak kampanya yapalım, Alanya’da yaşayanlara yarı fiyatına ürün satalım, Alanya dışından olanlara aynı ürünü daha fazla fiyata verelim” dedi. Teleferik fiyatlarının çok yüksek olduğunu kaydeden Yenialp “Sizden de takip ediyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde daha uzun mesafeye sahip teleferiklerde fiyatlar çok daha uygun. 3 kilometre mesafeye 12 TL ödenen teleferikler varken, Alanya’da 900 metre mesafe için 28 TL talep edilmesi çok da uygun ve etik değil. Fiyat gerçekten yüksek. Ben şahsen 28 TL verip o teleferiğe binmem ve kaleye çıkmam” şeklinde konuştu.

DUR (Cemal Şencan+teleferik+paylaşım görsel)
‘Askıda’ uygulamasının Türkiye’de kökleri çok eskilere dayanıyor. Ülke genelinde yaygın olarak ‘Askıda ekmek’ uygulaması bilinirken, proje yiyecek, içecek ve giyim ürünlerini de kapsıyor ve temelinde sosyal yardımlaşma, dayanışma bulunuyor. Bir markete giren vatandaş aldığı ürünlere ek olarak başka ürünler de alıyor ve yeri belli olan bir yere asıyor. İhtiyacı olan vatandaş da gidip oradan ürünleri alıyor. Böylece alan el, vereni bilmiyor, veren el de alanı.
Gündeme geldiği günden bu yana fahiş teleferikfiyatlarına tüketiciler adına tepki gösteren THD (Tüketici Hakları Derneği) Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan da teleferik için ‘Askıda teleferik’ önerisinde bulundu. Şencan “Teleferiğe binecek parası olmayanlara ‘Askıda Teleferik’ uygulaması yapılsın” ifadelerini kullandı.

DUR (Yücel Apaydın görsel)
Arapsaçına dönen fiyatlara ilişkin belediyenin sessizliğini eleştiren İyi Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın ise “Deveye sormuşlar neren eğri? Deve demiş, nerem doğru ki” dedi.

2019-07-13 15:33:44 tarihinde yayınlandı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

IOS uygulaması : https://itunes.apple.com/tr/app/haber-sistemi/id492732333?mt=8?l=tr&mt=8 Bu uygulama hem iPhone, hem iPad için tasarlanmıştır. Artık hem iPad'inizde hem iPhone'unuzda benzer kullanıcı deneyimini yaşayabileceksiniz.
Android uygulaması:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dimmedya.yenialanya